04.08.2016

Tanıtım ve Tarihçe

 

  İlçe Hakkında Bilgi :
             İlçemizin kuruluşu hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte 19.yüzyılın başlarında kurulduğu tahmin edilmektedir. İlçe daha önce Karahamza Köyüne bağlı bir mahalle olarak kurulmuş sonra bu köyden 1953 yılında “ÇATAK” adı altında ayrılarak müstakil bir köy olmuştur. 1973 yılında “ÇATALPINAR  BELEDİYESİ” adı altında belediye teşkilatı kurulmuş ve ÇATALPINAR adını almıştır. Çatalapınar Belediyesi 20 mayıs 1990 gün ve 20523 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3644 sayılı kanunla İlçe olmaya hak kazanmış, 04.12.1991 tarihinde ilk Kaymakamın göreve başlamasıyla resmen ilçe haline gelmiştir.
             İlçemiz Ordu İline bağlı bir İlçe olup merkeze olan uzaklığı 56 km.dir. Fatsa İlçesine  20 km. mesafededir. Fatsa-Aybastı karayolu üzerinde Bolaman çayı ile Keşderesi’nin kesiştiği noktada kurulmuştur. İlçe Canik dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında, derin vadi ile tepeler üzerinde yer almaktadır. Rakımı 120 m olup en yüksek tepesi 741 m ile “Çatalkaya”tepesidir.                                                  

             Doğuda Gürgentepe ve Çamaş, batısında Korgan ve Fatsa, kuzeyde Fatsa, güneyinde Kabataş İlçeleri ile çevrilidir. İklim olarak Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak, bazı yıllar kurak, kışlar ılık ve yağmurlu ve kar yağışlı geçer. Çatalapınar İlçesi sahile 20 km. uzaklıkta, Yüz ölçümü 85km2 dir. İlçe halkının tamamına yakını direk yada dolaylı olarak tarımla uğraşmaktadır. En önemli geçim kaynağı fındık tarımıdır. İlçemiz de özellikle son zamanlarda Arıcılık gelişme göstermiş  önemli geçim kaynağı haline gelmiştir. Bunun yanında ihtiyaç için çeşitli sebze ve meyve yetiştirilmektedir. İlçemizin Elmaköy Mahallesi Mevkiinde bulunan ve halk arasında  “Acı Su” olarak bilinen şifalı suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.