13.06.2023

2023 Yılı Haccına Gidecek Olan Hacı Adaylarımıza Eğitim Semineri Düzenlendi

Yaklaşan hac mevsimi öncesinde kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adaylarına eğitim verildi. İl Müftülüğümüz Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde İl Müftümüz Dr. İsmail Çiçek Hacı adaylarımıza Haccı Anlamak ve Hac İbadetindeki Sembollerden bahsederek; Haccınız mebrur, sa'yiniz meşkur, zenbiniz mağfur, amelleriniz makbul olsun hacı adaylarımız.

Allah hacca giderken ne diyor, Allah İçin tamamlayın. Emekli oldu hacca gitmedi diyecekler diye değil, mahalle baskısına yenik düşmeyin. Salona yenik düşmeyin. Siz hacı oldunuz. Döndüğünüzde sizi verdiğiniz yemekten tanımasınlar. Döndüğünüzde sizi konuşmanızdan itham etsinler.

Bir hacı kardeşimizin yanına gelen bir delikanlı hacı amca sana ne oldu çok değişmişsin desin. Hacı oldum evet deyin. Bir başkası değişmişsin desin. Hac sizi değiştirmiyorsa o zaman hac size uğramamış demektir. Gidip gelmekle hacı olunmaz. Günde kaç defa uçaklarda gidip geliyor. Pilotlarda içinde kaç defa gidiyor. Kâbe’nin üzerinden dönüp geliyorlar. Bunları yapmakla hacı olunmaz. Hac yolculuğu bir ibadet yolculuğudur.

Peygamberimiz (s.a.s) Mescidi Haram ’da kılınan bir namaz yüz bin namaza bedel. Yüz bin namazlık bir yerde insan otururken Kabe’yi izler, insan oturup namaz kılar. İnsan Kabeyi tavaf eder. Bu kadar sevabın verildiği bir zamanı boş geçirmemek lazım dedi.

İl Müftüsü Çiçek; Siz değerli hacılarımızın Allah’ın evinde yani Beytullah’ta aileniz, memleketimiz ve tüm İslam alemi için dua ve niyazda bulunmanızı özellikle istirham ediyorum` dedi.