20.03.2023

➡️ "Deprem Şehitleri ve Tüm Şehitlerimiz İçin Kur'an Ziyafeti ve Duada Buluştuk"

Altınordu Bahçelievler Ulu Camii'nde Miraç Kandili münasebetiyle "Deprem Şehitleri ve Tüm Şehitlerimiz İçin Kur'an Ziyafeti ve Duada" programı icra edildi.

Gecenin anlam ve önemine binaen yatsı namazı öncesi İl Müftü Yardımcımız Avni Bolat, yatsı namazı sonrası Altınordu İlçe Müftümüz Abdullah Söylemez vaaz-irşatta bulundular.

Programda Ordu İl Müftülüğü Tasavvuf Musiki Koromuz tarafından sözlerin en güzeli Kur'an-ı Kerim tilaveti edilerek, tekbirler, salat-ü selamlar, ilâhi ve kasideler okundu.

Programın sonunda, İl Müftümüz Dr. İsmail Çiçek; Ellerin semaya açıldığı bu gecede

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجيمِ بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحيمِ

الحمد لله رب العالمين والعاقبة للمتقين ولا عدوان الا على الظالمين

والصلاة والسلام على رسولنا محمد وعلى اله واصحابه اجمعين

رَبَّنَٓا اَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ اَقْدَامَنَا

Ey varlığın Azîz ve Kerîm, âlemlerin Rahman ve Rahim olan Rabbi! Ey kâinatın hâkimi, mülkün sahibi. Peygamberimizi derin bir üzüntüden kurtarıp teselli verdiğin, leyle-i miracda yüreklerimizi sarsan deprem sonrası bâbına geldik, hamdimiz için cenabına geldik. Mahcup yüzlerimiz, yaşlı gözlerimizle, ellerimizi semaya, dillerimiz duaya, gönüllerimizi sana açtık, boynumuzu büktük, yüreklerimizde birikenleri, dillerimizde düğümlenenleri dökmeye kapına geldik. Her halimizde sana hamdediyoruz. Hamdimizi kabul eyle Ya Rabbi!

Âlemlere rahmet, şahit, müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdiğin, leyle-i Kadir’de katına davet ettiğin, Fahr-i Kâinat Efendimiz Muhammed Mustafa’ya sayısız salat ve selam ediyoruz. Muazzez ruhlarını bizlerden haberdar eyle Allah’ım!

Rabbimiz, Hz. Peygamber’in diliyle depremde ölenleri şehid olarak nitelendin. Sabredenlere cennet vaat eyledin. Depremde vefat eden kardeşlerimize Rahmandan rahmet, yaralılara acil şifa, yakınlarına sabırlar ikram eyle ya Rabbi.

Ey zamanın ve mekânın, mülk ve melekûtun yegâne sahibi olan Rabbimiz! Leyle-i Miraç’da af ve mağfiretinin bol olduğu bu gecede gönülde dua ediyoruz, dualarımızı kabul eyle Yâ Rabbi!

Hz. Peygamber efendimiz, üç yıl Mekke’de abluka altında mahallesinde sıkışıp kalmıştı. Ardından sevdiklerini kaybetti ve hüzün yılı başladı. Sonra onu miracınla sen teselli ettin. Bizler de iki yıl corona’da evlerimizde abluka altında kaldık. Sonra seller, yangılar, akabinde depremlerle hüzün yıllarımız oldu. Şimdi bu hüznün gölgesinde Miraç Kandilimizi kutluyoruz. Yarabbi Hz. Peygamber efendimizi sevindirdiğin gibi milletimizi de sevindiriver. Ey bir ölüden diri çıkaran Yaradan, bunca ölüden bize nice dirilişler çıkar.

Ey namazla bizleri dirilten Yüce Mevlamız! Kıldığımız namazları dergâh-ı izzetinde kabul eyle. Namaz ve sabırla senden yardım istiyoruz. Bizleri, Miracımız olan namaza sadakatle bağlananlardan eyle! Bizlere inayetinle yardım eyle!

Ey rahmeti gazabından üstün olan Rabbimiz! Rahmet ve keremine, inayet ve nusretine muhtacız; bizleri merhametinden mahrum eyleme! Miraçla Peygamber Efendimizin hüzünlerini giderdiğin, ümitlerini yeşerttiğin gibi bizlerin de hüzünlerini acılarını, kederleri ve sıkıntılarını def eyle.

Ey tövbe edenleri çok seven, tövbeleri kabul eden Allah’ım! Hata ve günahlarımızdan nedamet duyup tövbe ve istiğfar ediyoruz, kabul eyle!

Ey affetmeyi seven, affedici olan Rabbimiz! Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesinin verildiği bu gecede, depremde vefat eden bütün kardeşlerimizi, bizleri ve cümle geçmişlerimizi affeyle.

Yâ Erhame’r-rahimîn! Senden başka sığınağımız yok. Rahmetine güvenip mağfiretini umarak sana yalvarıyoruz, sana yakarıyoruz. Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Bizleri ve bütün geçmişlerimizi bağışla Allah’ım!

İsm-i azamın hürmetine, hidayet rehberi kıldığın Kur’an-ı azimûşşân hürmetine, bu gece miraca yükselttiğin Peygamberimiz hürmetine, günahsız yavrularımız, beli bükülmüş ihtiyarlarımız hürmetine, duası kabul olan kulların hürmetine bizleri affeyle Yâ Rabbi.

Yâ Hafîz, Yâ Fettâh, Yâ Selâm! Her türlü kötülükten, sıkıntıdan muhafaza eyle, koruyup gözetle bizleri. Muhtacız bize vereceğin her türlü hayra; aç bizlere hayır ve iyilik kapılarını. Esenlik ihsan eyle milletimize ve memleketimize.

Peygamber Efendimiz senden neleri istemişse biz de onları istiyoruz, ikram eyle Ya Rabbi! Nelerden sana sığınmışsa biz de onlardan sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle!

Ey kalpleri evirip çeviren Rabbimiz! Bizi doğru yola ulaştırdıktan sonra, kalplerimizi kaydırma. Kalplerimizi dinin üzere sabit kıl, kalbimizi dinin üzerine sabit kıl, bizleri Müslüman olarak yaşat, Müslüman olarak ruhumuzu teslim edebilmemizi bizlere nasip eyle Ya Rabbi.

Bizleri zihinleri bir, yürekleri bir, sevgileri bir, hüzünleri bir, kederleri bir, acıları bir kardeşler topluluğu eyle. Bizlere birlik ve beraberlik, sabır ve metanet, basiret ve dirayet ihsan eyle. Huzurumuzu bozmaya, bizi birbirimize düşürmeye, fitne çıkarmaya çalışanlara fırsat verme.

On ilimizde birçok şey yıkıldı. Bu yıkılanlar arasında günahlarımızın da yıkılıp gitmesini nasip eyle Allah’ım.

Göçük altında vefat edenleri şehit olarak niteledin. Kalanlara yeni bir hayat fırsatı verdin. Onları da yeniden doğmuş gibi günahsızlardan eyle. Sabredebilmemiz için bize yardım eyle. Sabrımıza karşılık cennetini ikram eyle.

Ya Rabbi! Evlerimiz, mülklerimiz gitti. Yalnız ilişkilerimiz kaldı. Hayata yeniden sarılabilmemizi bizlere nasip eyle. Binalarımızı yeniden inşa edebilmeyi, onları güçlendirirken kardeşliğimizi de yeniden inşa ederek güçlendirmeyi bizlere nasip eyle.

Maddi evler, şehirler eskisinden daha güzel biçimde yeniden kurulacaktır. Bunlarla birlikte illerimizin manevi yapısını da aynı şekilde güzelliklerle inşa edebilmemizi nasip eyle!

Değer yargılarımızı değiştirebilmemizi nasip eyle. En güzel ev yıkıldı. En güzel göz toprak oldu. Hz. İbrahim gibi bizi yok olmayacak olanlara değer verenlerden eyle.

Şehirlerimiz iyilerle anılırdı, iyilikleri de ekleyebilmemizi, kardeşini kendisine tercih eden şehirler olarak anılmalarını nasip eyle.

Binalarını imar ederken gönüllerini de yeniden tamir edenlerden, ilişkilerini güçlendirenlerden, manevi yapılarını koruyabilenlerden eyle ya Rabbi. Depremlerden sonra iyiler anılır, buna iyiliklerimizi eklemeyi, bizi Ordumuzun iyilik ordusuna eklenenlerden olmayı nasip eyle ya Rabbi.

Depremde yere “çöktük, kapandık, bir şeylere tutunduk”. Sana hiç olmadığımız kadar yaklaştık. Depremden sonra senden uzaklaşanlardan eyleme ya Rabbi. Depremde yalnız sana duamızla tutunduğumuz bağı deprem sonrasında da koparmadan güçlendirenlerden eyle ya Rabbi.

En büyük deprem yüreklerimizin fay hatlarında meydana gelen, ahiretimizi de yok edecek depremlerdir. Sarsıntıların, sana olan imanımızda ve gönül fay hatlarımızda bir kırıklık meydana getirmemesini nasip eyle ya Allah’ım.

Bundan böyle de bizi deprem için hazırlıklı olanlardan eyle. Öncesinde ihsanla inşa eden, depremde bedeniyle başkasına yardım eden, imtihanda sabreden, imkanları tükenince de diliyle dua edenlerden, yüreğiyle yardıma koşanlardan eyle, her depremden sonra hayata yeniden sarılanlardan eyle ya Rabbi!

Şu an hiç olmadığımız kadar Sana yakınız. Bu bağı koparmamak için sen bizleri çaba sarfedenlerden eyle. Deprem sarsarken senden başka dua ettiğimiz kimsemiz yoktu. Bu yakınlığımızı daim eyle Allah’ım.

Dertlerimiz dermanımız olsun, herbirimize depremden kendisine düşen hisseyi çıkarabilmemizi nasip eyle Ya Rabbi. Dualarımızın kabul edileceğini bilerek birbirimiz için dua edebilmeyi nasip eyle Allah’ım.

Unutmak gibi bir nimetimiz var. Bize acılarımızı unuttur Allah’ım. Deprem gerçeğini, depremde neler yapabileceğimizi unutturma Allah’ım. Biliyoruz sen yapılan hiçbir iyiliği unutmazsın. Bize kardeşleri için nice iyilikler yapabilmeyi nasip eyle Allah’ım.

Bu dünyadan geçmeyecek kimse yoktur. Önümüzde çetin bir yokuş var. Şu sıkıntılı günlerde kulluğunu unutmayanlardan olduğu için daha çetin kıyamet gününde bizleri unutulmayacak kullarından eyle.

Ya Rabbi, bu vatan için gece-gündüz demeden ibadet ruhuyla çalışan bütün Devlet Büyüklerimize hayırlı işlerinde muvaffakiyetler nasib eyle. Bize de aynı ruhla çalışmayı nasip eyle! Allah’ım.

Allah’ım vatanımızı, milletimizi, alem-i İslâm’ı ve bütün insanlığı her türlü kötülükten, kazadan, beladan, afetten, felaketten, selden, yangından, DEPREMDEN her türlü arazî ve semâvî musibetten muhafaza eyle Allah’ım.

Yâ Rabbe’l-âlemîn! gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek üzere namazlarımızı kıldık, Kur’an meclisinden nasiplendik, ellerimizi açıp boynumuzu büktük. Halimizi Sana arz ediyoruz. Bizleri dergâhından boş çevirme Allah’ım!

Okumuş olduğumuz Kur’an-ı Kerimleri, hatm-i şerifleri, getirdiğimiz tekbirleri, salat-ü selamları, yapmış olduğumuz tesbihatları dergâhı izzetinde kabul eyle Yâ Rabbi!

Hâsıl olan sevabı iki cihan serveri Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’in aziz ruhlarına hediye ediyoruz, vasıl eyle.

Bütün Nebilerin, Efendimizin aile efradının, ashabının, İslam’a hizmet eden tüm ehl-i imanın ruhlarına hediye ediyoruz, vasıl eyle Yâ Rabbi!

Din, vatan, millet ve mukaddesat uğrunda canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ve vefat etmiş olan gazilerimizin ruhlarına hediye ediyoruz, sen vasıl eyle Yâ Rabbi!

Burada el açıp âmin diyen kardeşlerimizin geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz, sen haberdar eyle Yâ Rabbi!

Özellikle depremde kaybettiğimiz her bir kardeşimizin aziz ruhlarına hediye ediyoruz, sen vâsıl eyle Yâ Rabbi!

Ahirete irtihal eden bütün kardeşlerimize rahmet eyle Allah’ım! Kabirlerini cennet bahçesi eyle Allah’ım! Mekânlarını cennet, makamlarını âlî eyle Allah’ım! Onları Peygamber Efendimize komşu eyle Allah’ım! Ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize sabr-ı cemil ihsan eyle Allah’ım!

Depremde yaralanan kardeşlerimize Şâfî isminle acil şifalar ihsan eyle Allah’ım! Deprem bölgesinde canla başla gayret gösteren bütün kardeşlerimize güç ve kuvvet ver, onlara kolaylıklar ihsan eyle Allah’ım!

Depremzede kardeşlerimizin yardımına koşan, onların acısına ortak olan bu necip milletten de razı ol Allah’ım! Ey bizleri imanla şereflendiren, hidayet veren Mevlamız!

İmanla can vermeyi, son nefesimizde (Buyrun) اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ diyerek çene kapamayı cümlemize nasip eyle. Yâ Rabbi! Bu zor günlerimizde rahmet ve inayetine her zamankinden daha çok muhtacız. Bizlere yardım eyle Allah’ım! Şefkat ve merhametinle acılarımızı dindir Allah’ım! Zorluklarımızı kolaylıklara tebdil eyle Allah’ım!

Gazabından rahmetine sığınıyoruz. Bizleri korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nâil eyle. Bir daha bizlere böyle acılar yaşatma Allah’ım! Dualarımızı, Efendimizin yaptığı dualara ilhak eyle, kabul buyur Yâ Rabbi! diye dua etti. Program duanın akabinde cemaatin musafahası ile sona erdi.

Miraç Gecemiz Mübarek Olsun 🌙

#MiraçGecesi