20.01.2022

Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail ÇİÇEK,  Fatsa İlçesi’nde görev yapan öğretmenlere "Hz. Peygamber ve Eğitim Metodu" başlıklı konferans verdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Fatsa İlçe Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programda Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail ÇİÇEK, bizi var eden, okumayı, dün kalemle bugün kelamla yazmayı öğreten, yarın için henüz hayal edemediğimiz araçlarla bilgi edinmeyi öğretecek olan Rabbimize hamd; bize dinar ve dirhemi değil ilmi miras bırakan Rasülü’ne salat, alemin alime muhtaç olduğu şu alemde âlim ve âlime kardeşlerime, mine’l-mehd ile’l-lahd öğrenme ve öğretme derdini çeken ilme talip tüm kardeşlerime kırk yıl köleliği beceremesek de dua ederek başlamak isterim.

Son kitabın ilk hitabına oku emriyle başladı Rabbimiz. Kimin okumasını istediğini belirtmiş lakin kimin okutmasını istediğini yazmamış kitabına. Tercihlerini, bizi değerlendirdiği alanlardan okuyoruz. Rabbim öğretene kıymet verdi ve sizi öğretmen seçti. Bizim hayattan beklentilerimiz kadar Rabbimizin de bizim hayatımızdan beklentileri var. Ne yapmamız kadar neden yapmamız gerektiğini zihnimizden çıkarmayalım. Güvendiğine, gönderdiğine değecek, buluştuğumuzda anlatacak güzel hikâyelerimiz olsun.

Eğitim bir Peygamber mirasıdır. Her Peygamber getirdiği dinin ilk öğretmeni olmuştur. Peygamber mirası ilme talip olanlar, yakınları gibidirler. Miras en yakına bırakılır. O mirası zayi etmeyelim.İlk öğretmen olan Rabbimiz Rasülünü merhametle eğitmiş, vahiyle desteklenen Peygamber metodu kıyamete kadar insanlığa örnek kılınmıştır. Öğretim, ödülü cennet olan büyük bir ibadet, uğruna sıkıntı çekmeye değer en hayırlı gayedir. Rabbim her birimizi Mus’ab’ça vadinden dönmeyen mücadeleci öğretmenlerden kılsın…

Konferansa  çok sayıda öğretmenler, din görevlileri ve Kur’an kursu hocaları katıldı.