T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Mesudiye Müftülüğü

01.03.2018

MÜFTÜLÜK VE YEŞİLAY BİRLİKTE MÜCADELE EDECEKLER

Her yıl 1-7 Mart tarihlerinde kutlanmakta olan Yeşilay Haftası münasebetiyle Yeşilay Derneği ordu şube yönetimi il müftüsü Mürsel Öztürk’ü makamında ziyaret etti.

Müftülük makamında gerçekleşen ziyarette Yeşilay Derneği ordu şube başkanı cengiz Keskin ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Ziyaretleri sebebiyle Yeşilay il başkanı cengiz Keskin’e teşekkür ederek sözlerine başlayan Müftü Öztürk, diyanet işleri başkanlığı olarak insanın yaratılış fıtratını bozan ne varsa onunla mücadele etmekle bir Müslüman olarak yükümlü olduklarına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü “Yeşilay’ın mücadele ettiği her şey bizimde mücadele alanımızdır. İnşallah biz müftülük olarak Yeşilay’ın orasında burasında değil tam merkezindeyiz. Beraberce hem camilerimizde hem de Kur’an kurslarımızda bize düşen her alanda bu zararlı alışkanlıklarla mücadele edeceğiz inşallah. Böyle bir protokol yapmış olmaktan bende çok memnun oldum, inşallah verimli bir çalışma olur. Dünyanın her tarafında bu tür işlerle mücadele ediliyor. Bizim avantajımız ise bizim dinimizde bu zararlı alışkanlıklar zaten haram sayılmış ve yasaklanmıştır. Biz inancımızdan kaynaklanan bu durumu da değerlendirerek kötü alışkanlıklardan insanlarımızı kurtarmaya, gençlerimizi korumaya gayret edeceğiz. Bu hususta bize düşen vazifeyi bihakkın yerine getirmeye gayret edeceğiz. 1-7 Mart Yeşilay haftamız memleketimiz için hayırlara vesile olsun. Hem Yeşilay’ımıza hem de din görevlisi kardeşlerimize bu mücadelede cenabı haktan başarılar niyaz ediyorum.” dedi.

Ziyarette bir açıklama yapan başkan Keskin ise Yeşilay’ın 98 yıldır tüm zararlı alışkanlıklar ile etkin bir mücadele yürüttüğünün altını çizerek “Yeşilay bağımlılıklar noktasında yapmış olduğu çalışmalarda alkol, tütün, fuhuş, teknoloji ve yeni ortaya çıkan birtakım maddeler ile mücadele yürütmektedir. Yeşilay olarak özellikle Diyanet camiası ile paydaş olmak durumundayız. Bu sebeple il müftümüzün güzel yaklaşımı sayesinde bugün il müftülüğümüz ile ilimiz genelinde ciddi manada projeler üretecek Yeşilay’ın gerek tanıtımı gerekse faaliyetleri noktasındaki ön açıcı bilgilendirici ve koruyucu faaliyetlerde inşallah beraber işbirliği yapacağız. Bu işbirliğimizi içeren çok güzel bir protokol imzaladık. Yeşilay olarak bu protokolden en büyük beklentimiz tüm camilerimizde var olalım. Yeşilay’ın faaliyetlerini camilerimiz aracılığı ile tüm kesimlere ulaştıralım. Bağımlılıklar noktasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar gün geçtikçe de kartopu gibi büyümektedir. Biliyoruz ki güzel dinimizde alkol ve diğer türevler daha doğrusu bedenimize zarar veren her şey günah ve uygun görülmeyen maddeleri içermektedir.” İfadelerini kullandı.

Zararlı alışkanlıklarla dinimizin gereği olarak diyanet camiasının da zaten mücadele halinde olduğunun altını çizen başkan Keskin, gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliği için il müftüsü Mürsel Öztürk’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından belirlenen İl Müftülüğü ve Yeşilay Ordu Şubesi arasında zararlı maddeler ve alışkanlıklarla mücadelenin kapsamını belirleyen ve bu hususta gerçekleştirilecek faaliyetler için YEŞİLAY ve Ordu İl Müftülüğünün karşılıklı olarak birbirini desteklemeleri hususunu içeren 12 maddelik protokol imzalandı.