T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Mesudiye Müftülüğü

05.02.2018

UMRE YOLCULARI DUALARLA UĞURLANDILAR

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Öğrenci, öğretmen ve veli umre programı çerçevesinde umreye gidenler dualarla uğurlandılar.

İl Müftülüğü mescidinde düzenlenen umreci uğurlama programı Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı. Programda il müftüsü Mürsel Öztürk umrecilere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasına “mukaddes beldenin çok muhterem yolcuları, Cenab-ı Hak inşaallah her şeyden evvel yolculuğunuzu kolay eylesin. Rabbim oraya inşaallah salimen gitmeyi ve manevi kazançlarla oradan gânimen zengin bir şekilde manevi yüklerle dönmeyi hepinize nasip eylesin” dua ve temennisiyle başlayan il müftüsü Öztürk,  uğurlama töreni yapılan umreci grubunun öğrenci, veli ve öğretmen grubu olduğunu belirterek 11 günlük bir manevi seyahat olacağını ifade etti.

11 Gününüz Altın Kıymetinde Günlerinizdir…

Umrecilere kutsal yolculukta geçireceğiniz 11 gün altın günleriniz olsun diyen Müftü Öztürk konuşmasında şu hususlara yer verdi:

“11 Günümüzü çok iyi değerlendirelim. Hayatımızda bu 11 günümüz bizim için altın kıymetinde olsun. Orada geçireceğimiz günler hayatımızda geçirdiğimiz diğer sıradan 11 gün gibi olmasın. Bu günlerinizi çok güzel değerlendirerek 11 günün sonunda bu yolculuğun hakkını verirseniz eğer sevgili peygamberimizin müjdesine mazhar olarak inşallah günahlardan arınmış bir şekilde döneceksiniz.

Oraya giden kardeşlerimize en çok sabrı tavsiye ediyoruz. Sabır iki türlü olacak. En başta nefsimizin isteklerine, şeytanın bir takım vesveselerine karşı koyarak sabır göstermek. İkincisi ise, ibadetlerde ısrar etmek suretiyle bu hususta da sabır gösterilmelidir. Yani ibadette ısrara günahlardan uzaklaşmaya sabır gerekmektedir.

Müftü Öztürk “Özellikle Ordumuz İçin Dua Edin...”

“Kendinize, yakınlarınıza, İslam âlemine, memleketimize, milletimize, özellikle şu anda ülkemizin dışında ülkemizin güvenliği, milletimizin selameti için harekât düzenleyen ordumuz için sizlerden dua bekliyoruz. Çünkü şairin dediği gibi yeryüzünde İslam’ın sancaktarlığını yapacak başka bir ordu yoktur.”

Umrecilere ibadetlerini aksatmamalarını tavsiye eden Öztürk “Mekke’ye gittiğinizde arkadaşınız Kâbe olacak. Hayatınızda nice 11 günler geldi ve geçti, buda gelip geçecek.  Otellerinizde sadece dinlenmek için kalın, bunun dışındaki zamanınızın tamamını ibadete ayırın. Dinlenme dışında ki tüm vakitlerde Mekke’de arkadaşınız Kâbe, Medine de ise sevgili peygamberimizin Ravza-i Mutahharesi olsun, az uyuyun, çok ibadet edin.” Diyerek tavsiyelerini sürdürdü.

Müftü Öztürk’ün konuşmasının ardından İl Müftü Yardımcısı Cemal Uzun tarafından yapılan dua ile umreciler kutsal yolculuğa uğurlandılar.

Umre için yolculuğa çıkan 175 kişilik kafile diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sömestr tatilinde öğrenci, öğretmen ve veliler için özel olarak düzenlenen umre programı kapsamında gittikleri kutsal topraklarda 3 gün Medine ve 8 günü Mekke de olmak üzere 11 gün kalacaklar.