24.02.2020

ÜÇAYLAR VE REGAİB GECESİ-2020

“ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ”-2020

     Rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi üç aylara girmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.27 Şubat Perşembeyi 28 Şubat 2020 Cuma’ya bağlayan gece üç aylar içindeki ilk kandil olan REGAİB KANDİLİ’ni idrak edeceğiz.
    Müminler için bütün günler ve aylar, Allah’ı hoşnut etmek ve rızasını kazanmak amacıyla  kulluk  bilinciyle geçirilir. Ancak üç aylar olarak bilinen bu aylar, manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı bir mevsimdir. Bu ayların içinde bazı geceler ise bu coşkunun heyecana ve manevi zevke dönüştüğü müstesna zaman dilimleridir.,
 “Regaib,  Rabbimize yönelmektir…”
Regaib, herhangi bir şeyi istemek, arzu duymak, meyletmek, bu emeller doğrultusunda tutkuyla çaba sarf etmek demektir. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.
   “Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olmalı ki, her gecemiz Regaib olsun!”
Yeniden  Rabbimize yönelelim ki, kalbimiz O’na meyletsin, her türlü hırs ve ihtiras bizden ırak dursun. Kuran’ın ahlakını kendimize rehber edinelim ki, insanlar bizden memnun, Rabbimiz de bizden hoşnut ve razı olsun. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaib olsun.
    Bu duygu ve düşüncelerle başta ilçemiz ve ülkemiz olmak üzere bütün İslâm âleminin üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor, saygılar sunuyorum.
 
                                                                               FATİH BALTA
                                                                             ÇAYBAŞI MÜFTÜSÜ