​T.C. ÇAYBAŞI KAYMAKAMLIĞI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

MEVLİD KANDİLİ MESAJI-11.12.2016

MEVLİD KANDİLİ MESAJI-11.12.2016

MEVLİD KANDİLİ MESAJI-11.12.2016

      11 ARALIK Pazarı Pazartesiye bağlayan gece Güllerin Efendisi Hz.Muhammed Mustafa(S.A.V) Efendimizin mübarek doğumu gecesidir.Mevlid Kandilidir.       

       Peygamber Efendimiz Yüce Mevlanın insanlığa gönderdiği son elçi ve en büyük nimettir.

       Kandiller;Yüce Yaratanımıza  yürekten yakarış ve yönelişin,günahlarla kirlenen gönüllerimizin arındırılmasının,hasılı kendimizi bulma ve bilmenin,nefsimizin bizleri şaşırtan arzu ve isteklerine dur deyip onlardan uzaklaşma imkanlarını bize sunan anlardandır.

       Kur'an-ı AzimuşşandaYüce Allah tarafından sevilmenin yolunun Hz.Peygamberi sevmekten geçtiği(AL-İ İMRAN-31)

       Efendimizin gönderiliş gayesinin ise alemlere rahmet olduğu açıkça vurgulanmıştır.(ENBİYA-107)

       Efendimizi sevmek ve onu örnek almak;onun insanlığın mutluluğu ve huzuru için yaptığı çağrıyı hayatımıza aktarabilmak,davranışlarımızı onun ahlakına,emir ve tavsiyelerine göre şekilledirebilmekten geçmektedir.

       Dünyevileşmenin,ferdiyetçiliğin ve amaçsızlığın alabildiğince yaygınlaştığı günümüzde Efendimizin üzerine basarak öğütlediği prensiplere aslında ne kadar da çok ihtiyacımız var.

       Efendimizin gelişi cahiliyye devrinde nasıl ki karanlıktan aydınlığa,cehaletten bilgiye,zulümden adalete,küfürden imana,kargaşadan sükuna doğru bir hamle idiyse;bugün de yine Sultanı Enbiyanın getirdiği ilkeler etrafında birleşmek suretiyle yeniden kendimize gelmek ve özümüze dönebilmek mümkün olacaktır.

       Bu duygu ve temennilerle,Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid Kandilinin bütün insanlığa    getirdiği en büyük hediye olan Kur'an-ı Kerim'i daha yakından tanımamıza ve etrafında birleşmemize vesile olmasını Yüce Mevladan niyaz eder,İlçemize,ülkemize tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini temenni ederim.

                                                                                                  Cevat  ERİŞTİ

                                                                                                   İlçe Müftüsü

 

Fotoğraflar