T.C. ORDU VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

“ÜZERİNDE HER CANIN HAKKI VAR BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

“ÜZERİNDE HER CANIN HAKKI VAR BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

İl Müftüsü Mürsel Öztürk idrak edeceğimiz Ramazan ayı ve Oruç ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayı ve Oruç ile ilgili bilgiler veren Müftü Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi

“Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır.

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tevbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır.

Ramazan, içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini” taşıyan bir aydır.

Ramazan, inananlar için evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır.

Ramazan,  kulun imsaktan iftara kadar kesintisiz ibadet halinde bulunduğu en müstesna bir aydır.

Ramazan, haccın dışında müminlerin ibadetin her çeşidi ile buluştuğu ve kucaklaştığı bir aydır.

Ramazan, Kur’an ayıdır, oruç ayıdır.

Ramazan; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da mü'minleri günahlardan öylece temizler.

Diğer bir anlamı da güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızmasıdır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Yâhut kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder.

Her iki mânânın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günahlardan arınacak olmasıdır.

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız, bireysel ve toplumsal hayatımız ekseninde oldukça kapsamlı bir muhtevaya sahip “HAK” kavramının ifade etmiş olduğu anlam derinliği dikkate alınarak bu yıl Ramazan ayında  “Üzerinde Her Canın Hakkı Var Bu Ramazan ve Her Zaman” temasını işlemeyi kararlaştırmıştır.

İlk teravih namazımızı 26 Mayıs Cuma günü kılacağız ve inşallah 27 Mayıs Cumartesi günü de oruçlu olacağız.

21 Haziran Çarşamba günü akşamı Kadir Gecesini idrak edeceğiz. Ve 25 Haziran Pazar günü de Ramazan Bayramına kavuşmuş olacağız.

Ramazan ayına girerken, görevlisi olmayan cami bırakmamaya çalıştık. Camilerimizi belediyelerimizin de katkısı ile genel temizlikleri yapılarak ramazana hazırladık.

Yılın en uzun günlerine denk gelmesi oruç tutanlar için manevi bir avantajdır. Çünkü daha fazla oruçlu ve ibadet halinde olacak.

Oruç perhiz ve açlığa susuzluğa alışma eksersizi değildir. Oruç aynı zamanda sabır ve nefis terbiyesidir. Kötü söz ve alışkanlıkları terk edip ahlaken yükselmenin ve iyi huylar edinmenin bir vasıtasıdır.

Bin aydan daha hayırlı bir geceyi de içinde barındıran ramazan ayında ibadetlerimizi ve ahlakımızı daha da güzelleştirerek arınmış bir şekilde bayrama ulaşmamızı Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

 

Fotoğraflar